Blog
Niskokaloryczna dieta a konsekwencje
Pragnienie utraty masy ciała prowadzi często do stosowania bardzo restrykcyjnego żywienia, które nie zapewnia podaży kalorii nawet na poziomie podstawowej przemiany materii. Skutki restrykcji i głodzenia się wyzwalają w ciele impulsy i mechanizmy, mogące wywoływać niepokojące zachowania. Wprowadzając ciało w stan ewidentnego głodu doprowadzamy do zmniejszenia ilości jedzenia do zatrważająco niskiego poziomu , o wiele mniej niż ciało potrzebuję do funkcjonowania [5].
Przeprowadzono badania dotyczące tego, co dzieję się z ciałem i psychiką osoby na restrykcyjnej diecie, głodzącej się. Nasze ciało i mózg są tak zaprogramowane, aby przetrwać, a mechanizmy i strategie przetrwania włączają się niedługo po tym jak człowiek przejdzie na zbyt rygorystyczną dietę. Najsłynniejsze badanie przeprowadzono w Minneapolis, gdzie grupa 36 zdrowych mężczyzn zarówno psychicznie jak i fizycznie obserwowana była pod kątem zmian żywieniowych. Najpierw przez trzy miesiące jedli normalnie zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem. Następnie przez sześć miesięcy byli na restrykcyjnej diecie, gdzie podawano im około połowę dotychczasowego pożywienia. Po tym czasie monitorowano ich znów przez trzy miesiące w czasie których wracali do normalnych ilości pożywienia. Zaobserwowano u nich nadmierne zainteresowanie pożywieniem, gromadzenie pożywienia a nawet kradzieże jedzenia. Badani mieli problemy z koncentracją, przejawiali zaburzenia nastroju, głównie depresję i apatię. Mimo powrotu do normalnego odżywiania, mężczyźni nadal jedli bez przerwy, tracili kontrolę nad ilością zjadanego pożywienia co często prowadziło do napadów objadania się. Pojawiły się niezwykle dramatyczne zmiany w nawykach żywieniowych, relacjach i postawach społecznych a także w metodach ćwiczeń fizycznych. Badanie jasno pokazuję iż przejście na surową, rygorystyczną dietę samo w sobie wyzwala mechanizmy wywołujące zaburzone zachowania żywieniowe [1][2][3].
Bibliografia:
1. Middleton K. Dr, Zaburzenia Odżywiania- droga do wyzdrowienia, Wydawnictwo ESPE Kraków, 2009.
2. Gruszczyńska A., Wilczo głodna, Wydawnictwo Wilcza Olsztyn, 2018.
3. Ogden J. Psychologia Odżywiania się, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2011.
Udostępnij wpis na Facebooku
Znajdź interesujące Cię treści
O mnie
Jestem dietetykiem klinicznym oraz psychodietetykiem, Pomagam pacjentom w zmianie nawyków żywieniowych oraz staram się zmotywować do zmian, aby pomóc im wypracować wymarzoną sylwetkę i zdrowe ciało, nie tracąc przy tym radości z jedzenia.
0 komentarzy