Blog

 

Błędne koło odchudzania

Jeżeli redukcja masy ciała przeprowadzana jest sensownie, pod okiem dobrego specjalisty to wszystko ma szansę przebiegać prawidłowo. Jednak wiele osób próbuję schudnąć na własną rękę, czerpiąc wiedzę z mediów. Bardzo często korzystając z jadłospisów o poziomie energetycznym 800 kcal, 1000 kcal czy 1200 kcal. Zważywszy, że osoba która przechodzi na dietę często również intensywnie ćwiczy – jest to ilość niedoborowa, niebezpieczna i prowadząca do błędnego koła restrykcji i przejedzenia. Związane jest to z mechanizmem, który stara się utrzymać organizm człowieka przy życiu. W momencie zbyt restrykcyjnych ograniczeń żywieniowych włącza się instynkt przetrwania aktywowany przez część mózgu zwaną mózgiem pierwotnym inaczej „gadzim”. Mózg wysyła wtedy sygnały, aby jeść i domaga się najczęściej pożywienia kalorycznego, słodkiego, takiego, które szybko dostarczy paliwo do przetrwania i funkcjonowania organizmu. Zjadana jest żywność wcześniej unikana i nazywana zakazaną i następuję brak kontroli nad jej ilością. Następstwem tego są wyrzuty sumienia, poczucie winy i wstydu, aktywowane przez rejony mózgu zwane mózgiem ludzkim, wykształconym w późniejszym etapie ewolucji. Kiedy ta część przejmuję kontrolę, to pojawia się myśl, że trzeba coś zrobić z nadprogramowym jedzeniem i jest to kompensowane albo nadmiernym wysiłkiem fizycznym, albo stosowaniem środków przeczyszczających czy prowokowaniem wymiotów. Niestety ta część mózgu ludzkiego podpowiada też, że trzeba ograniczyć jedzenie, czyli przejść znów na restrykcje żywieniowe lub głodówkę i błędne koło się zamyka [1]. Opisany schemat przedstawia rysunek nr1.

Bardzo często przyczyną zaburzeń związanych z jedzeniem i kompulsywnym objadaniem jest po prostu głód, który uruchamia w organizmie mechanizmy przetrwania. Zachowania, które postrzega się jako objawy zaburzeń odżywiania są naturalnymi, normalnymi skutkami ubocznymi zbyt restrykcyjnych ograniczeń żywieniowych i bardzo często nie mają powiązania z problemami natury psychologicznej. Niestety zajmowanie się tylko terapią psychologiczną i nie uporządkowanie codzienności związanej z odpowiednim żywieniem powoduję, że nadal nie jest dostarczana odpowiednia ilość energii do funkcjonowania organizmu człowieka i doświadcza on obsesji na punkcie jedzenia, depresji, lęku i napadów kompulsywnego objadania się, co prowadzi do efektu jo-jo lub zaburzeń odżywiania takich jak kompulsywne objadanie się, jedzenie napadowe czy nawet bulimia [2].
Osoby, które próbują kontrolować swoją masę ciała wpadając w cykl kontroli i przejedzenia często stosują różne metody kompensacji. Oprócz nadmiernej aktywności fizycznej stosowane jest oczyszczanie poprzez wymioty i stosowanie różnych środków, najczęściej przeczyszczających i odwadniających. Środki przeczyszczające mogą powodować szybsze przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach, ale nie przyczyniają się do tego, że całkowita wartość energetyczna pożywienia nie zostanie wchłonięta. Podobnie jest z prowokowaniem wymiotów. Środki odwadniające natomiast mocno ingerują w gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Skutki stosowania takich metod mogą być bardzo poważne a nawet zagrażać zdrowiu i życiu. Niosą ryzyko hipokaliemii, uszkodzenia serca, ataku serca, zaburzenia pracy jelit, uszkodzenia zębów, pęknięcia przełyku oraz wielu innych [3].

Bibliografia:
1. Hansen K. Brain Over Binge, Camelia Publishing, Georgia, 2011.
2. Kerr A., Kerr R., Liberty C., The Bulimia Help Method, Glasgow, 2014.
3. Middleton K. Dr, Zaburzenia Odżywiania- droga do wyzdrowienia, Wydawnictwo ESPE Kraków, 2009.

Rys. 1 Błędne koło diety i objadania. [Źródło: Brain Over Binge, Kathryn Hansen, 2011]

Udostępnij wpis na Facebooku

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Znajdź interesujące Cię treści

O mnie

Jestem dietetykiem klinicznym oraz psychodietetykiem, Pomagam pacjentom w zmianie nawyków żywieniowych oraz staram się zmotywować do zmian, aby pomóc im wypracować wymarzoną sylwetkę i zdrowe ciało, nie tracąc przy tym radości z jedzenia.

Czytaj więcej…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial